Банош є національною гуцульською стравою, яку готують з кукурудзяної крупи та зазвичай подають з бринзою, шкварками, смаженими грибами, зеленню та іншими компонентами. Поживну, густу, насичену кашу варять у казані на багатті на основі молока, вершків і сметани, приправляють духмяними спеціями та перемішують дерев’яною ложкою. За словами гуцулів, найсмачніший український банош варять просто неба посеред Карпатських гір. Однак і на власній кухні можна приготувати цю смачну страву, якщо мати перевірений рецепт і розуміти, як готувати банош і правильно смакувати цей витвір кулінарного мистецтва Закарпаття.
Банош по-гуцульськи зі шкварками та шампіньйонами
Знаючи перевірений рецепт баношу, ви зможете здивувати свою родину та друзів. Для ситної та ароматної страви потрібні такі інгредієнти:
- кукурудзяна крупа – 200 г;
- молоко – 300 мл;
- сметана – 200 г;
- свіже сало з м’ясом – 150 г;
- бринза – 150 г;
- шампіньйони або інші гриби – 150 г;
- цибуля ріпчаста – 1 шт;
- зелень, сіль та спеції за смаком.
Починаємо приготування з сала. Його нарізаємо невеличкими шматочками або слайсами та підсмажуємо на пательні на середньому вогні. Готові шкварки викладаємо на тарілку та відставляємо вбік. Жир залишаємо у сковороді.
Вимиті, очищені, нарізані гриби поміщаємо в ту ж пательню, солимо й обсмажуємо до напівготовності. Додаємо нарізану кубиками або півкільцями цибулю та смажимо до золотистого відтінку.
Сметану змішуємо з молоком, присолюємо та доводимо до кипіння.
Ретельно промиваємо кукурудзяну крупу та невеликими порціями всипаємо у молоко зі сметаною, постійно перемішуючи, щоб страва не мала грудочок. Коли суміш почне кипіти, чекаємо хвилину та знімаємо з вогню. Перемішуємо протягом 15-20 хвилин, доки каша не стане густою та наваристою. Накриваємо казанок кришкою і ставимо у нагріту до 80 градусів духовку на 10 хвилин. Подаємо страву гарячою зі шкварками, грибами, цибулею та бринзою.
Банош з бринзою: секрети приготування
Якщо вас давно цікавило, як приготувати банош, вітаємо, тепер ви знаєте рецепт, але є ряд секретів, щоб страва вийшла дійсно смачною, як у гуцулів Закарпаття. І ці правила прості:
- Кукурудзяна крупа має бути дрібного помелу, також можна брати кукурудзяне борошно;
- використовувати потрібно тільки свіжі жирні та натуральні сметану та молоко;
- варити банош слід у казані, перемішуючи дерев’яною ложкою чи лопаткою;
- краще брати для приготування домашню бринзу та ламати її руками.
Банош за рецептом класичним: як і з чим подавати?
Спочатку накладаємо в глибоку керамічну або глиняну миску кашу. По периметру викладаємо шкварки та гриби з цибулею. Посипаємо банош бринзою і прикрашаємо нарізаною зеленню. Страва добре смакує з кефіром або молочною сироваткою та малосольними огірками. Їсти цю страву слід гарячою. Бо коли банош холоне, то втрачає ніжність та соковитість. Тож мерщій хапайте ложку та дегустуйте.
Смачного!