ІНГРЕДІЄНТИ
Буряк
6 шт.
Вода
500 мл
Морська сіль
0.5 ч. л.
Кориця (палочка)
1 шт.
Гірчиця (насіння)
за смаком
Гвоздика
за смаком
Коріандр (кінза)
за смаком (насіння)
Фенхель
за смаком
Ферментація – простий спосіб збільшити біодоступність корисних речовин, збагатитися корисними ферментами та бактеріями. Лікарі часто-густо радять вживати сирий буряк, але не переборщувати з кількістю. А ось вживання овочу, який пройшов обробку, не має обмежень і рятує відразу в декількох випадках:
- Зміцнює серце завдяки нітратам у складі.
- Підвищує ефективність тренувань і витривалість спортсменів.
- Має протиракові, а також імуностимулюючі властивості.
- Підвищує захисні реакції організму.
- Мінімізує розвиток інсульту.
- Запобігає розвитку дефектів плоду.
- Полегшує ранкову нудоту.
Звичайно ж, не всі ферментовані овочі однаково корисні. Вони збагачують організм лише в тому випадку, якщо ферментація проводиться природно. Звичайні сіль і вода роблять свою справу.
ПРИГОТУВАННЯ:
1. Помийте буряк. Запікайте 1,5 години при 200 ° С.
2. Коли овоч охолоне, очистьте його. Наріжте смужками.
3. Розчиніть сіль у воді.
4. Пересипте в банку з широким горлом. Залийте продукт соляним розчином. Додайте спеції. Закрийте банку пластмасовою кришкою. Настоюйте 3 дні. Потім вживайте, а зберігайте вже в холодильнику.
Якщо в процесі ферментації на буряках утворюється плівка або піна, просто зніміть її. Маринад правильно ферментованого буряка завжди з приємним присмаком. Як тільки ви відправляєте ємність в холодильник, процес ферментації завершено.
Готовий продукт можна використовувати так само, як ви робили це раніше: в приготуванні борщу або улюбленого салату. Та просто спробуйте шматочок – гарантуємо, що буде дуже навіть смачно. Витратьте мінімум часу на приготування і їжте із задоволенням.